MAF Sensörü İptali

MAF Sensörü İptali

MAF Sensörü, hava filtresinden sonra, emme manifolduna kadar olan yol üzerinde bulunur, motora giren havanın kütlesini ölçerek ECU yani beyine bildirir. Debimetre MAF sensörü olarak da bilinmektedir. MAF: Mass Air Flow : Hava Akış Kütlesi anlamına gelir, debimetre ve MAF Sensörü aynı sensördür.

MAF sensörü arızalanması durumunda olabilecek arızalar ve problemleri sıralayacak olursak;

  1. Araç çalıştıktan sonra stop eder
  2. Egzozda çiğ benzin kokusu olur
  3. Yakıt sarfiyatında artış gözlenir
  4. Araç rölanti veya yük altında iken zorlanır veya tekler
  5. Araç zengin veya fakir karışık hataları verir.

Debimetre Nerede Bulunur ? Motorda debimetre (MAF sensörü) Nerededir ?
MAF Sensörü (debimetre) tüm araçlarda hava filtresinden sonra emme manifoldunun girişnde bulunur. Bir bağlantı soketiyle ECU’ye bağlıdır.

MAF Sensörü (debimetre) (hava kütle ölçer) benzinli motorlarda kullanıldığı gibi, yeni nesil dizel araçlarda da kullanılmaktadır.
Bazı araçlarda Maf Sensörü (debimetre) yoktur, bu araçlarda motora alınan havanın kütlesi; emiş havası sıcaklık sensöründen alınan hava sıcaklık bilgisi ve emme manifoldu mutlak basınç sensöründen alınan hava basınç bilgisi kullanılarak, ECU tarafından hesaplanır.

MAF SENSÖRÜ (debimetre) Arızalanırsa Ne olur ?
Eğer MAF Sensörü (debimetre) arızalanırsa, sürücü gösterge panelinde sarı arıza lambası yanacaktır.Rölanti dalgalanmaları olur.

Motor bu durumda arıza moduna geçecektir fakat çalışmaya devam edebilir. ECU, alınan hava miktarını ölçemediği için, kendi hafızasındaki daha önceden belirlenmiş bir değere göre motoru çalıştırmaya devam edecektir.

Arıza modunda çalışan motorun devri ve hızı, belirli bir değeri geçemeyecek, aracınız koruma moduna girecektir ancak aracın motoru düşük devirlerde ve belirli bir hız limitini aşmayacak şekildede olsa çalışacak en yakın servise götürülmesine imkan verecektir. (Modellere göre değişik operasyonlar olabilir)

Ecutech ailesi tüm bu problemlerinizi tespit eder.Gerekli tüm müdahaleyi gerçekleştirir ve çözüme ulaştırır.

Canlı Destek
Size Nasıl Yarımcı Olabilirim?
Merhaba, Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size nasıl yardımcı olabilirim?