Lambda Sensörü İptali

Lambda Sensörü İptali

Teknik olarak (NOX) Lambda sensörü olarak bilinen, bir çok kişi tarafından ise Oksijen Sensörü olarak adlandırılan sensördür.

Oksijen (Lambda) Sensörü, egzoz gazındaki oksijen miktarını algılayarak motor kontrol ünitesine (ECU) bildiren sensördür.Yani motora alınan havanın (oksijenin) ne kadarı yanmış (kullanılmış)? Ne kadarı yanmadan egzoz gazından dışarı atılmış? buna bakılır. Bu bilgi, motorun yanma odasında gerçekleşen yanma (patlama) hakkında, motor kontrol ünitesine (ECU – BEYİN) bilgi verir.

Lambda Sensörü egzoz manifoldunun çıkışında bulunur. Egzoz manifoldunun çıkışında katalitik konvertör bulunmaktadır, lambda sensörü katalitik konvertörden hemen önce, egzoz borusuna sonda şeklinde takılmıştır.

Geneldelambda sensörü sayısı 1 dir, fakat yeni nesil otomobillerde iki tane lambda sensörü kullanılmaktadır. Sensörlerden ilki katalitik konvertörün giriş tarafında, ikincisi ise katalitik konvertörün çıkış tarafında egzoz borusunda bulunur. 2. sensörün kullanılma sebebi, katalitik konvertörün çalışmasını kontrol etmek, doğru çalışıp çalışmadığını belirlemektir.

Oksijen (Lambda) Sensörünün Arıza Belirtileri 
Lambda sensörleri çalıştıkları ortama bakıldığında çok dayanıklı sensörlerdir fakat zamanla eskiyip değiştirilmeleri gerebilir.
Lambda sensörlerinin özelliklerini yitirlemeleriyle, aşırı kirlenmeleriyle, ölçüm hassasiyetleri azalır, hassas voltaj sinyali üretemezler. Lambda sensörü sonda ucunda, dış ortamdan gelen su-çamur-toz gibi kirleticiler sebebiyle, ya da egzoz gazından gelen kurşun, sülfür, silikon, yakıt külü ve yakıt katkı maddeleri sebebiyle katman oluşabilir.
Bu durumda motor hava-yakıt karışımını ideal olarak ayarlayamaz, yakıt sarfiyatı artar, egzoz emisyonları artar, motor performansı azalır. Lambda sensörü tamamen arızalandığında, genellikle motor zengin karışımla çaşlışır ve bu yakıt tüketimini aşırı yükseltir. Aracımın yakıt sarfiyatı çok arttı çok yakmaya başladı ne yapmalıyım diyorsanız, piston-silindir-subap sisteminde bir arıza yoksa, sebebi lambda (oksijen) sensörünün bozulmuş – aşırı kirlenmiş olmasındandır.
Sensör voltaj muayenesi en sağlıklı şekilde özel ölçüm aletleriyle ya da osiloskopla yapılabilir, böylece sensörün ürettiği voltaj dalgaları daha iyi görülebilir ve yorum yapılabilir.

Lambda sensörünü iptal ettirmek için uzman olmayan kimselere müdahale ettirilmesi kötü sonuçlar doğurabilecektir.Aracınızın yanma ve oksijen orantısının iyi ayarlanmaması durumunda belirli farklı arızalar oluşabilir,aracınız ciddi performans kayıplarına uğrayabilecektir.

Ecutech uzman ekibiyle sizlere tüm problemlerinizde destek olabilecek velambda sensörü iptali hakkında çözüm sağlayabilecektir.

Canlı Destek
Size Nasıl Yarımcı Olabilirim?
Merhaba, Öncelikle bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Size nasıl yardımcı olabilirim?